Firmy, služby, odkazy

Nadechněte se aneb to nejdůležitější o čištění vzduchu

Pracujete či žijete v prašném prostředí a rádi byste se konečně pořádně nadechli? Pokud uvažujete o koupi čističky vzduchu či přemýšlíte, že bude průmyslová filtrace pro zlepšení zdraví zaměstnanců vaší další investicí, přečtěte si několik základních informací o čištění vzduchu.

Co vše odstraní čistička vzduchu?

 • - prach
  - kouřové plyny, saze, stopy kovových částic
  - zápach (ať už kouř z cigaret, pachy domácích mazlíčků či jiné výrazné složky
  - bakterie a viry
  - roztoče
  - plísně a další živé mikroorganismy

 • Kromě nečistot si většina čističek dokáže poradit také se zdravotními potížemi jako je chronická únava, migrény, alergie (na prach a pyl), problémy s dýcháním či hlasivkami. Dokáží pomoci také s nespavostí, zlepšují kvalitu spánku a celkově přispívají k lepšímu fungování lidského organismu.

 • Průmyslové digestoře. Foto: Tigemma

Jak čistička funguje?

Existuje několik druhů a technologií, za pomocí kterých jsou ze vzduchu odstraňovány všechny nežádoucí složky. Jedná se o klasické filtrační metody s využitím několika čistících či uhlíkových filtrů, popřípadě ionizační metody čištění.

Filtry se většinou dělí do několika kategorií, a to podle formy filtrovaných nečistot – filtry pro hrubé či jemné prachové částice, dále také několik typů aerosolových filtrů, adsorpční filtry (využívané pro zachycování zápachu), popř. filtry fungující na elektrostatickém principu.

Filtry pro hrubé nečistoty

Fungují na principu zabránění průchodu velkých nečistot společně se zbytkem proudícího vzduchu. Většinou však taková fitrace není dostatečná, jelikož problémy jsou způsobovány převážně mnohem menšími částicemi.

Filtry pro jemné nečistoty a prach, aerosolové filtry

Princip fungování je velmi podobný tomu předchozímu, jen je zde blokovací jev kombinován s difúzním, kdy se jemné částice díky působení molekul rozkmitají a přilnou k okolním filtračním vláknům.