Firmy, služby, odkazy

Pěstování bavlny z bavlníku

Bavlna je jednou z nejoblíbenějších druhů látek na světě. A to už několik století, možní tisíciletí. Proto je dobré aspoň něco málo vědět o tom, jak se z rostliny dostaneme až k oblečení, které máte zrovna na sobě. Povíme si, jak si bavlnu můžete vypěstovat i doma. Je to super zábava hlavně pro děti, které bude společné pěstování určitě hodně bavit.

bavlněné pole

 Bavlnu můžete pěstovat venku i uvnitř. Měli byste ale vědět, že se bavlníku moc nedaří v teplotách pod 15°C. Pokud se rostlinku rozhodnete zasadit na zimu, měli byste určitě začít vevnitř. Dobrá zpráva je to, že vám stačí jenom málo rostlinek, protože bavlník se umí opylovat sám. Nemusítese tak bát, že by se vám zahrada proměnila na obří plantáž (pokud to teda není váš záměr).

Pěstování uvnitř

Pěstování bavlny v domě je poměrně jednoduché. Stačí semínka zasadit do navlhčené půdy pro pokojové rostliny smíchané s trochou hlíny ze zahrady. Je důležité, aby rostlinka měla neustálý přístup ke světlu a aby měla dostatečný přísun vody. Pokud semínka zasadíte správně, měli byste do 10 dnů vidět malé klíčky. Nezapomeňte květináč jednou za čas pootočit, aby všechny rostlinky vyrostly do stejné výšky. Když trošku vyrostou, můžete je přesunout do větší nádoby.

Pěstování bavlny venku

Pěstovat bavlnu venku byste měli pouze v teplých obdobích. Jak už jsme řekli, bavlna nemá ráda zimu. To neplatí pouze pro teplotu vzduchu, ale také hlíny. Pokud bude tři dyny po sobě teplota tak akorát, můžete semínka zasadit. Zapomenou byste neměli na pravidelný přísun kompostu, který vaše rostlinky pořádně nakrmí. V ideálních podmínkách trvá klíčení zhruba týden, ale protáhnout se může i na několik týdnů.

Péče o rostlinku

Bavlník není až tak náročný, jak se může zdát. Stačí mu pouze pár věcí:

  • pravidelné zalévání
  • dostatek slunce
  • občasný přísun kompostu nebo hnojiva
  • Sběr bavlny

    • Až uvidíte první bavlnu, můžete začít sbírat. Rostlina bude trošku připomínat kočičky. Při sběru si nasaďte rukavice, abyste se neporanili. Ze sklizené bavlny si můžete časem upříst vlastní bavlněné látky.
    • bavlněné látky