Firmy, služby, odkazy

Pěstování bavlny z bavlníku

Bavlna je jednou z nejoblíbenějších druhů látek na světě. A to už několik století, možní tisíciletí. Proto je dobré aspoň něco málo vědět o tom, jak se z rostliny dostaneme až k oblečení, které máte zrovna na sobě. Povíme si, jak si bavlnu můžete vypěstovat i doma. Je to super zábava hlavně pro děti, které bude společné pěstování určitě hodně bavit.

bavlněné pole

Číst dál: Pěstování bavlny z bavlníku

Co se děje v Ústí?

Výhodná pozice u hranic s Německem a výborná dojezdnost z Prahy činí z Ústní nad Labem významnou strategickou oblast. S bezmála 95 000 obyvateli patří také mezi deset největších měst České republiky. Město bylo dříve známé především díky průmyslové výrobě, avšak v dnešní době se stává významným sportovním, kulturním a obchodním centrem, které přitahuje řadu českých i zahraničních investorů.


Samé centrum města Ústní nad Labem nabízí k pronájmu kanceláře v nově vybudovaných multifuknčních komplexech i ve zrekonstruovaných historických budovách. Každá firma si zde tak přijde na své.

Technologie frézování se používá už stovky let

frezovani plastu

Frézování je strojní třískové obrábění materiálů vícebřitým nástrojem, který se nazývá frézka. Například při frézování plastů je s pomocí takové frézky možné vytvořit i komplikovanější tvary či vzory během několika minut. Umožňuje obrábění širokého spektra materiálů do rozměru několika metrů.

Metoda frézování se začala používat ještě dříve než soustružení. První frézky byly zkonstruovány na začátku 18. století, stroje dnešní podoby pak na konci 19. století. Stejně jako ve všech průmyslových odvětvích, i zde dochází k značnému technologickému vývoji, který se týká především softwarových ale i hardwarových systémů. Největší inovací posledních let je tzv. adaptivní obrábění. To umožňuje vypočítat dráhu obrábění tak, aby bylo dosaženo maximálního možného zatížení nástroje a zároveň nedošlo k jeho přetížení.

Moderní řešení pro veřejné osvětlení

Architektura, myšlení a vkus se mění v průběhu času jak u lidí tak u měst a obcí. Ošklivé komunistické osvětlení mizí z ulic a večerní procházení tak nepřipomíná tolik dobu strachu a nejistoty. Jak vypadá zrenovované veřejné osvětlení? Jsou to buď krémové nebo karbonové ploché lampy, které se dají variabilně nastavit do různých úhlů. Jen zřídkakdy se setkáme s lampy připomínajícími "kakáči", čili kulovitými světly. Většinu lamp kryje oblíbený materiál moderny - polykarbonát. Další nesmírnou výhodou je změna svítících vlastností, když klasické oranžové světlo nahradila fosforovo-krémová žlutá. Mezi nejoblíbenější modely patří Metronomis, Malaga či Urbana. V Česku je největším distributorem těch veřejných osvětlení firma Rozhlasy Bártek.