Firmy, služby, odkazy

Nejčastější mýty o diamantech

Kolem diamantů, jako nejdražších kamenů světa, stále koluje mnoho mýtů a polopravd. Již ve středověku se jim přisuzovala kouzelná moc. Rytířům dodali sílu v boji, slabé chránili před nebezpečím, nemocné uzdravili a ženám přidali na kráse. Všechny dnešní nepravdivé domněnky často vedou k chybným nákupním úsudkům. Proto by bylo dobré si před nákupem drahého kamene ty nejzásadnější z nich trochu objasnit. Přečtěte si v následujících sedmi bodech, jak je to s diamanty doopravdy. 

1. Diamanty jsou brilianty

Nejčastější předpoklad a zároveň chyba při nákupu šperků. Zákazník hledá diamanty, ale koupí si brilianty. Předpokládá totiž, že oba kameny jsou stejné. Ale rozdíl mezi diamantem a briliantem tu je. Diamant je surový nerost a briliant vzniká až jeho výbrusem. 

2. Diamant nemůže nikdy prasknout

Diamant je sice nejtvrdší nerost na světě, ale ani tato vlastnost mu nezabrání prasknout, odštípnout se či nalomit. Tato vada nutně neznamená nepravost kamene. Diamant může prasknout v místě, kde byla vnitřní nečistota (inkluze) a byl na něj vyvíjen větší tlak. Například při zasazování kamene do šperku.

3. Diamant se nepoškrábe

Škrábanec na diamantu můžete způsobit jen druhým diamantem. Je důležité vědět, že diamanty nejsou nezničitelné. Mohou shořet při teplotě okolo 900 °C. Takový žár sice běžně doma nezpůsobíte, ale při velkém požáru nebo výbuchu plynu se drahý skvost může snadno proměnit v plyn a vypařit se.

4. Diamanty jsou využívány jen ve šperkařství

Diamanty jsou pro jejich tvrdost hojně využívány v mnoha dalších odvětvích, nejen ve šperkařstí. Nejznámější z nich je průmysl. Populární jsou pro jejich tvrdost, vysokou teplotu tání a chemickou odolnost.

5. Zásnubní prsten jedině s diamanty

Další menší lež. Za tuto může konkrétně marketingové agentura těžební společnosti DeBeers. Sloganem “Diamanty jsou věčné” připodobnili lásku mezi partnery ke stálosti drahých kamenů. Z toho důvodu mají od roku 1950 budoucí nevěsty na prsteníčku navlečený právě diamantový prsten s velkým kamenem. Tato moderní tradice je založena jenom na marketingové taktice s cílem zvýšit prodeje a nemá žádné jiné historické opodstatnění. 

6. Zirkonové diamanty

Pozor. Nic takového neexistuje. Tento pojem si vymysleli prodejci, aby při nákupu záměrně zmátli nezkušené zákazníky. Zakoupit si můžete jedině zirkon s briliantový/diamantovým brusem. Zirkon zůstává jen levnější napodobeninou diamantu, a proto je potřeba si dávat pozor, jestli se jedná o náušnice z bílého zlata se zirkonem, nebo diamantem.

7. Diamanty jsou jenom v podzemí

Poslední mylná domněnka. Je vědecky prokázáno, že některé hvězdy jsou také tvořeny krystalickou formou uhlíku. Mají stejné vlastnosti jako diamanty v dolech. V roce 2004 byla dokonce objevena planeta uvnitř Mléčné dráhy, která je z velké části tvořena čistým uhlíkem ve formě diamantu.